Robbie, a Cobot segít a fogyatékkal élőknek és a csökkent mozgásképességűeknek a Ford összeszerelési munkáiban

2022.06.15
Dietmar Brauner, a gyártósor alkalmazottja úgy gondolta, hogy 30 éves karrierje véget ért, miután visszatérő egészségügyi problémái a váll és a csukló mozgásának korlátozottságához vezettek. Most azonban minden tapasztalatát a feladatok szélesebb körében kamatoztatja egy új kollégának köszönhetően – egy együttműködő robotnak, akit Robbie-nak neveztek el.

Robbie kobot célja, hogy együtt dolgozzon a mozgáskorlátozottakkal és a fogyatékkal élőkkel, olyan feladatokat vállalva, amelyeket az alkalmazottak egyébként nehéznek vagy lehetetlennek találnának. A sikeres 18 hónapos próba után a Ford állandó jelleggel megtartja Robbie-t, és ez további kobotok telepítéséhez vezethet a Ford gyártóüzemeiben, hogy a munkalehetőségek szélesebb körre bővülhessenek.

Az évek során egyre nehezebb volt elvégeznem a munkámat, majd jön ez a kis robot, és számomra olyan, mintha egy extra karom lenne – egy nagyon erős extra karom.” – mondta Dietmar. „Mindent megváltoztatott. Remélem, ez megnyitja az ajtót mások előtt, mint az én esetemben, hogy lehetőséget kapjanak arra, hogy olyan munkát végezzenek, amit szeretnek.



Együtt dolgozva

Dietmar és Robbie együtt dolgoznak a Ford összeszerelő során Kölnben, Németországban, és kör alakú burkolatokat rögzítenek a motorokhoz. Dietmar két fedelet helyez a tartókba, és felszólítja Robbie-t, hogy vegye fel mindegyiket, és nyomja erősen a helyükre. Ez a precíziós feladat a lyukak tökéletes sorba rendezését igényli, így Dietmar egy elektromos csavarhúzóval rögzítheti a burkolatokat, miközben a motor a vonal mentén mozog.

A Ford kutatási projektjének az volt a célja, hogy bemutassa, a fogyatékkal élők és a csökkent mozgásképességűek védőberendezések vagy biztonsági korlátok nélkül is vállalhatnak munkát a gyártásban. Robbie csak akkor mozog, ha Dietmar aktiválja, ugyanakkor érzékelői vannak, amelyek érzékelik, ha a keze vagy az ujjai akadályozhatják a munkában.

A díjnyertes kutatási projektet az RWTH Aacheni Egyetem és a Landschaftsverband Rheinland (LVR), Németország legnagyobb fogyatékkal élők szolgáltatója támogatta, amely 372 ezer eurós támogatást biztosított a projekthez.

Korábban a Ford már más kobotokat is bemutatott, amelyeket úgy programoztak, hogy segítsék a gyártósoron dolgozókat olyan összetett eljárásokban, mint például a járművek polírozása, valamint bemutatták a „Túlélés” nevű önvezető robotot is.

Itt válogathatsz a készleten lévő Ford modellek közül:


Forrás: Ford Global Media
Oldalainkon HTTP sütiket használunk, a jobb működésért. További információk