A Ford a jövőben felhasználja az alkatrészgyártásban a McDonald's éttermekben hulladékként keletkező kávébab-héjat is

2019.12.06
Egy kívülálló számára úgy tűnik, hogy a McDonald's és a Ford üzletpolitikájában nem sok közös pont található. Igaz, mindkettő óriási vállalat, ám a kínálatuk szempontjából teljesen különböznek egymástól. Ez a tény is rendkívül különössé teszi a két óriás közötti új együttműködést.


Ahogy a Ford elmagyarázta ennek hátterét a ma kiadott sajtóközleményükben, a McDonald's évente „font milliókat” termel kizárólag csak kávébab-héjból. A kávébab-héj a pörkölés során előállított kávébab pelyhes mellékterméke, leválik a kávébab-szemekről, mielőtt a kávé őrlése megkezdődik, és a kávét végül a gyorsétteremlánc különféle kávé alapú italjaihoz felhasználják. Eddig hulladéknak számított, de a Fordnak most jobb ötlete született a hulladék hasznosítására.

A kávébab-héj kompozit ugyanis tökéletesen megfelel az olyan alkatrészekre vonatkozó minőségi előírásoknak, mint a fényszórók házai vagy a motorháztető különféle alkatrészei. A kapott komponensek így kb. 20%-kal könnyebbek lesznek, és akár 25%-kal kevesebb energiát igényelnek az öntési folyamat során. A Ford szerint a kávébab-héj komponens hőtűrő tulajdonságai lényegesen jobbak, mint a jelenleg alkalmazott anyagnak. A Ford esetében ez az első alkalom, hogy a kávébab héját járműalkatrészek gyártására használja fel.


A partnerség eredményeként a Ford nagy mennyiségű McDonald's kávébab-héjat kap, természetesen egyelőre csak az Észak-Amerikai régióból. A gyártó ezt követően beépíti ezt az anyagot a bioplasztikai gyártási folyamatába, és a kávéhulladékot olyan alkatrészekké alakítja, amelyek sokkal jobbak lesznek a ma gyártottakhoz képest.

A Ford nem jelentett be pontos ütemtervet arra nézve, hogy mikor kezdi el a kávébab-héjjal készült autóalkatrészek beépítését a különféle modellekbe, de mivel a vállalat már sokféle módon használja a bioplasztikákat, úgy tűnik, hogy a Ford felkészült arra, hogy ez mielőbb megtörténjen. Az új technológia üzenete pedig nem más: minél több mindent hasznosítunk, amit eddig eldobtunk, annál kevesebb szemét fogja terhelni a jövőben a környezetünket.

Kapcsolódó videó:




Oldalainkon HTTP sütiket használunk, a jobb működésért. További információk